The Boy Scout Soaring Eagle Runs 9/6/2009
BSA Half Marathon Results Sorted by Finish Time
             
Age Categories          
Overall Winner:          
  Matthew Folk Perrysburg, Ohio   1:09:07.15
Overall Masters Winner:        
  Henrry Maldonado Toledo, Ohio     1:11:55.43
Overall Winner:          
  Tiffany Dixon Bowling Green, Ohio   1:31:19.33
Overall Masters Winner:        
  Lisa Diekman Martin, Ohio     1:46:02.14
             
Overall            
Place Name   City/State M/F Age  Time
1 Matthew Folk Perrysburg, Ohio M 33 1:09:07.15
2 Henrry Maldonado Toledo, Ohio M 44 1:11:55.43
3 Rick Combs Oregon, Ohio M 33 1:17:32.07
4 Eric Lutton Delta, Ohio M 24 1:23:05.01
5 Todd Bierley Bradner, Ohio M 43 1:23:14.68
6 Phil Rader Findlay, Ohio M 30 1:23:33.40
7 Jonathan Hoag Toledo, Ohio M 39 1:26:47.47
8 Scott Meinardi Richmond, Indiana M 28 1:28:33.85
9 Tim Messer-Kruse Ottawa Hills, Ohio M 46 1:28:58.16
10 Brian Benefield Monclova, Ohio M 38 1:29:25.51
11 Spenser Prewitt Bowling Green, Ohio M 24 1:30:50.57
12 Tiffany Dixon Bowling Green, Ohio F 28 1:31:19.33
13 Monte Davenport Bowling Green, Ohio M 37 1:31:43.16
14 Scott Hellman Findlay, Ohio M 36 1:31:49.84
15 Lisa Robertson Cleveland Heights, Ohio F 39 1:31:56.11
16 Kristin Tillison Rudolph, Ohio F 29 1:32:20.79
17 Andrew Winckles Holland, Ohio M 25 1:32:38.82
18 James S. Bocky Temperance, Michigan M 35 1:33:02.23
19 Greg Andrews Stonehaven, Scotland M 48 1:33:35.37
20 Michael Pollack Bowling Green, Ohio M 27 1:34:10.84
21 Rob Slater Toledo, Ohio M 44 1:34:41.13
22 Ryan Squire Bowling Green, Ohio M 36 1:34:58.40
23 Jason Magers Toledo, Ohio M 24 1:35:04.58
24 Tammy Bengela Toledo, Ohio F 37 1:35:09.16
25 Maurice Vallejo Sylvania, Ohio M 46 1:37:30.79
26 Jon Baker Millbury, Ohio M 50 1:38:08.81
27 Matt Meyers Fostoria, Ohio M 35 1:39:03.45
28 Kevin O'Connor Whitehouse, Ohio M 40 1:39:19.21
29 Matt Ridel Perrysburg, Ohio M 39 1:40:04.73
30 Andrew Lorenzoni Toledo, Ohio M 24 1:40:09.02
31 Holly Williams Oregon, Ohio F 38 1:40:44.51
32 Sheila Van Cuyk Santa Fe, New Mexico F 39 1:41:26.52
33 Rob Simon Maumee, Ohio M 49 1:42:54.37
34 Mark Pagano Findlay, Ohio M 50 1:44:51.25
35 Randy Bukas Olney, Illinois M 54 1:45:12.58
36 James Hunt Maumee, Ohio M 47 1:45:40.63
37 Lisa Diekman Martin, Ohio F 47 1:46:02.14
38 Carrie Herringshaw Bowling Green, Ohio F 46 1:46:27.58
39 John Matthews Perrysburg, Ohio M 27 1:46:42.48
40 Kelly Jewell Lambertville, Michigan F 50 1:47:04.08
41 Ed Stuart Holland, Ohio M 62 1:47:30.46
42 Shawn O'Neill Sylvania, Ohio M 38 1:47:52.24
43 John Snyder Chicago, Illinois M 42 1:47:58.27
44 Bill Deal Cleveland Heights, Ohio M 55 1:48:13.45
45 Dianna Ashton Luckey, Ohio F 42 1:48:16.43
46 David Alt Delphos, Ohio M 57 1:48:36.59
47 Jason Zera Bowling Green, Ohio M 34 1:49:01.07
48 Jim Weinandy Bowling Green, Ohio M 47 1:49:20.31
49 Laura Novotny Toledo, Ohio F 42 1:49:21.67
50 Larry DiLabbio Toledo, Ohio M 52 1:49:32.61
51 Monica West Toledo, Ohio F 36 1:51:14.02
52 John Flahie Monclova, Ohio M 60 1:51:22.16
53 Micheal Fisher Bowling Green, Ohio M 47 1:51:34.40
54 Monica DeLeon Bowling Green, Ohio F 35 1:53:33.36
55 Dave Staneart Bowling Green, Ohio M 33 1:54:19.05
56 Chris Cunningham Bowling Green, Ohio M 35 1:54:23.84
57 Mike Kaylor Perrysburg, Ohio M 36 1:54:40.09
58 Leisy Miller Toledo, Ohio F 28 1:54:46.85
59 Gwen Howe-Gebers Holgate, Ohio F 46 1:55:01.56
60 Jaime Hannan Bowling Green, Ohio F 23 1:55:05.34
61 Monica Urbanski Toledo, Ohio F 47 1:55:15.56
62 Kevin Abre Oregon, Ohio M 38 1:55:16.30
63 Frank Cody Maumee, Ohio M 61 1:55:26.49
64 Jeremy Dixon Bowling Green, Ohio M 30 1:55:51.43
65 Harry Ausderan Bowling Green, Ohio M 60 1:58:12.76
66 Bob Thomason Perrysburg, Ohio M 38 1:58:36.20
67 Karl Hauser Monroe, Michigan M 44 1:59:02.06
68 Cody Hancock Rawson, Ohio M 25 1:59:26.09
69 Tom Silva Maumee, Ohio M 42 1:59:31.32
70 Kerri Nowak Temperance, Michigan F 44 1:59:57.07
71 Molly Bauman Perrysburg, Ohio F 23 2:02:32.35
72 Diana Beck Bowling Green, Ohio F 27 2:02:54.28
73 Rita Prior Toledo, Ohio F 42 2:05:29.64
74 Brianna Votaw Bowling Green, Ohio F 21 2:06:38.12
75 Greg Rich Bowling Green, Ohio M 47 2:08:39.08
76 Linda Rich Bowling Green, Ohio F 46 2:08:39.45
77 Elizabeth Gorski Bowling Green, Ohio F 44 2:11:40.01
78 Ron Heames Ann Arbor, Michigan M 65 2:12:04.87
79 Kari Stencil Bowling Green, Ohio F 21 2:12:52.44
80 Nicole Potteiger Findlay, Ohio F 19 2:12:58.76
81 Terry Farmer Swanton, Ohio M 53 2:13:09.29
82 Patti Petros Swanton, Ohio F 46 2:13:09.52
83 Paul Onweller Swanton, Ohio M 45 2:13:09.81
84 Monica Droullard Holland, Ohio F 33 2:13:12.23
85 Don DeSloover Toledo, Ohio M 53 2:13:12.56
86 Debbie Grames Toledo, Ohio F 45 2:13:56.32
87 Jennifer Foster Lambertville, Michigan F 37 2:14:29.81
88 Jill Foos Bowling Green, Ohio F 30 2:16:35.79
89 Jayne Werbylo Rossford, Ohio F 48 2:17:02.97
90 Jodi DiSalle-Horns Perrysburg, Ohio F 35 2:19:49.13
91 Shelly Schiltz Findlay, Ohio F 34 2:21:16.18
92 Matthew McCloskey Sylvania, Ohio M 49 2:23:24.27
93 Benjamin Sayer Bowling Green, Ohio M 11 2:24:56.86
94 Wes Burns Findlay, Ohio M 29 2:25:34.82
95 Everett Luoma Adrian, Michigan M 78 2:30:50.80
96 Barbie Scrogham Fort Wayne, Indiana F 62 2:31:11.84
97 Holly Shepherd Bowling Green, Ohio F 29 2:31:30.95
98 Gabby Crisp Metamora, Ohio F 13 2:32:56.60
99 Karen Walker Lambertville, Michigan F 33 2:34:53.74
100 Pamela Wright Swanton, Ohio F 30 2:36:23.91
101 Tiffany Manning Metamora, Ohio F 30 2:36:24.42
102 Kirsty Sayer Bowling Green, Ohio F 33 2:36:46.44
103 Dana Budd Churubusco, Indiana M 55 2:40:32.47
104 Michal Crisp Metamora, Ohio M 38 3:08:00.89
105 Kevin Crisp Metamora, Ohio M 8 3:08:34.28
106 Heather Baker Bowling Green, Ohio F 30 3:13:16.83
107 Monica Dietrick Bowling Green, Ohio F 54 3:13:45.80

 

The Boy Scout Soaring Eagle Runs
Tenderfoot 5K Results sorted by Finish Time
             
Age Categories          
Overall Male Winner        
  Aaron Al-Sorghali Toledo, Ohio     0:17:01.43
Overall Male Masters Winner:        
  Joe Baker Millbury, Ohio     0:17:37.66
Overall Female Winner:        
  Cyndi Ericsen Maumee, Ohio     0:20:42.42
Overall Female Masters Winner:      
  Joan Mathews Maumee, Ohio     0:21:41.92
             
Overall            
Place Name   City/State M/F Age  Time
1 Aaron Al-Sorghali Toledo, Ohio M 23 0:17:01.43
2 Joe Baker Millbury, Ohio M 47 0:17:37.66
3 Scott Horns Perrysburg, Ohio M 39 0:17:39.36
4 Andrew Watkins Toledo, Ohio M 16 0:17:46.06
5 Cyndi Ericksen Maumee, Ohio F 27 0:20:42.42
6 Doug Slipacoff Perrysburg, Ohio M 25 0:20:42.85
7 Mike Haines Whitehouse, Ohio M 44 0:20:45.07
8 Jacob Anderson Tiffin, Ohio M 10 0:20:53.34
9 Matthew Ward Bowling, Ohio M 36 0:20:56.27
10 Sasha Lanning Bowling Green, Ohio F 12 0:20:59.06
11 Dennis Williams Bowling Green, Ohio M 30 0:21:03.23
12 Mike Simon Bowling Green, Ohio M 52 0:21:15.73
13 Christopher Kinsey Millbury, Ohio M 50 0:21:25.39
14 Joan Mathews Maumee, Ohio F 52 0:21:41.92
15 Chris Cline Perrysburg, Ohio M 35 0:22:12.24
16 Jeff Hutchins Toledo, Ohio M 46 0:22:13.40
17 Denise Dashner Temperance, Michigan F 39 0:22:20.24
18 Joe Herringshaw Bowling Green, Ohio M 50 0:22:25.48
19 Randy  Fielder Adrian, Michigan M 58 0:23:03.81
20 Jenny Vartanian Toledo, Ohio F 39 0:23:14.76
21 James Pinkelman Haskins, Ohio M 43 0:23:29.57
22 Ryan Whipple Fostoria, Ohio M 25 0:23:30.67
23 Tom Striggow Bowling Green, Ohio M 58 0:23:43.06
24 Scott Wood Perrysburg, Ohio M 35 0:23:51.28
25 Noah Lanning Bowling Green, Ohio M 13 0:23:51.88
26 Sharon Powell Clyde, Ohio F 49 0:23:52.37
27 Chris Cufr Oregon, Ohio M 37 0:23:53.21
28 Scott Paluch Bowling Green, Ohio M 43 0:24:07.58
29 Dennis Johns Toledo, Ohio M 44 0:24:13.68
30 Donald Bashor Wauseon, Ohio M 59 0:24:16.95
31 Domingo Valadez Temperace, Michigan M 50 0:24:51.31
32 Sharon Fielder Adrian, Michigan F 51 0:25:00.92
33 Maria Kramer Clyde, Ohio F 34 0:25:12.03
34 Nicole Hill Fremont, Ohio F 28 0:25:28.15
35 Jerome Tomc Toledo, Ohio M 66 0:25:30.51
36 Jodi Takats Perrysburg, Ohio F 32 0:25:36.71
37 George Ho Oregon, Ohio M 58 0:25:41.91
38 David Johnston Bowling Green, Ohio M 47 0:25:42.72
39 Dick Bentle Maumee, Ohio M 64 0:25:48.44
40 Mary Szychowski Toledo, Ohio F 47 0:25:54.89
41 Scott Timberman Shelbyville, Indiana M 29 0:26:00.94
42 Micheal Petros Swanton, Ohio M 16 0:26:23.23
43 Harry Reynolds Wayne, Ohio M 56 0:26:40.55
44 Melissa Nadler Orlando, Florida F 33 0:26:42.81
45 Courtney Seel Bowling Green, Ohio F 19 0:26:57.76
46 Nick Herbster Bowling Green, Ohio M 21 0:26:58.19
47 Victoria Bergfeld Swanton, Ohio F 45 0:26:58.69
48 Linda Shaw Sylvania, Ohio F 55 0:27:01.17
49 Elizabeth Vogtsberger Bowling Green, Ohio F 27 0:27:04.49
50 Ashley Castillo Swanton, Ohio F 26 0:27:45.10
51 Daniel Snyder Bowling Green, Ohio M 11 0:27:49.25
52 Joshua Bierley Bradner, Ohio M 11 0:27:55.73
53 Jacob Ross Adrian, Michigan M 12 0:27:57.72
54 Lester Luoma Adrian, Michigan M 12 0:28:02.58
55 Becky Conrad Davenport Bowling Green, Ohio F 38 0:28:34.56
56 Erin Webb Bowling Green, Ohio F 32 0:29:05.00
57 Rebekah Cundiff Whitehouse, Ohio F 11 0:29:06.91
58 Heather Burke Waterville, Ohio F 47 0:29:15.14
59 Katie Barricklow Bowling Green, Ohio F 29 0:29:20.88
60 Brianne Sturt Holland, Ohio F 28 0:29:40.91
61 Rosemary Brown Bowling Green, OH F 78 0:29:53.77
62 Tami Nickles-Smith Toledo, Ohio F 34 0:30:10.45
63 John Johnston Bowling Green, Ohio M 10 0:31:39.10
64 Rachelle Johnston Bowling Green, Ohio F 43 0:31:44.28
65 Christy Mesaros-Winckles Holland, Ohio F 26 0:31:51.46
66 Marlin Short Wauseon, Ohio M 61 0:31:52.35
67 David Smith Toledo, Ohio M 26 0:32:05.22
68 Joe Easterday Bowling Green, Ohio M 47 0:32:23.08
69 Brian Begg Maumee, Ohio M 27 0:32:32.13
70 Mary Kate Hafemann Toledo, Ohio F 50 0:33:28.11
71 Lorrie Nicely Whitehouse, Ohio F 39 0:33:57.08
72 Robbie Nicely Whitehouse, Ohio M 8 0:33:57.40
73 Rob Nicely Whitehouse, Ohio M 49 0:33:59.49
74 Julie Grime Archbold, Ohio F 32 0:34:05.41
75 Jean Alt Delphos, Ohio F 56 0:34:15.92
76 Rodney Cundiff Whitehouse, Ohio M 46 0:34:16.82
77 Luke Cundiff Whitehouse, Ohio M 9 0:35:09.70
78 Lori Cundiff Whitehouse, Ohio F 53 0:36:12.76
79 George Bierley Bowling Green, Ohio M 73 0:36:14.57
80 Sharon Matuszeski Toledo, Ohio F 49 0:39:45.80
81 Leonard Johnson Bowling Green, Ohio M 58 0:39:50.66
82 Jane Zbinden Toledo, Ohio F 67 0:40:59.44
83 Thomas Bushong Findlay, Ohio M 62 0:41:20.35
84 Bob Bushong Arcadia, Ohio M 63 0:47:54.33
85 Marne Austin Bowling Green, Ohio F 24 0:47:54.83
86 Suzanne Berg Bowling Green, Ohio F 28 0:49:26.23
87 Mark Weber Elyria, Ohio M 50 0:49:26.84

 

The Boy Scout Soaring Eagle Runs
Tiger Cub Half Mile Run Results
  Name   City/State M/F Age Place Finish Time
Champion Half Mile Run Male        
  Brett Rich         03:16.19
               
Champion Half Mile Run Female        
  Maggie Cochrane         03:43.70
               
  Name   City/State M/F Age Place Finish Time
1 Brett Rich Bowling Green, Ohio M 10 1 03:16.19
2 Gabe Sayer Bowling Green, Ohio M 9 2 03:37.86
3 Caleb Johns Toledo, Ohio M 9 4 03:50.39
4 Asa Lanning Bowling Green, Ohio M 7 5 03:51.02
5 Daniel Cufr Oregon, Ohio M 7 6 03:51.43
6 Levi Halka Oregon, Ohio M 10 7 04:09.96
7 Ryan Burke Waterville, Ohio M 7 9 04:33.36
8 Liam Row Archbold, Ohio M 7 10 04:39.75
9 Donovan Cochrane Luckey, Ohio M 6 11 04:40.08
10 Luke Davenport Bowling Green, Ohio M 5 12 04:59.82
11 Jonathan Sayer Bowling Green, Ohio M 5 13 05:00.65
12 Leonard Luoma Adrian, Michigan M 7 15 05:09.31
13 Ryan Wood Perrysburg, Ohio M 8 17 05:27.78
14 Nathaniel Nicely Whitehouse, Ohio M 4 19 05:42.03
15 Dillon O'Connell Bowling Green, Ohio M 3 20 07:56.98
  Deion Vartorella Oregon, Ohio M 7   DNF
  Jacob Bockey Temperance, Michigan M 9   DNF
               
               
               
               
1 Maggie Cochrane Luckey, Ohio F 9 3 03:43.70
2 Madison Oatman Sylvania, Ohio F 8 8 04:15.68
3 Caroline Sayer Bowling Green, Ohio F 7 14 05:00.97
4 Ashley Wood Perrysburg, Ohio F 6 16 05:25.71
5 Averi Cline Perrysburg, Ohio F 5 18 05:36.68